Bilgisayarda Ekran Fotoğrafı Nasıl Çekilir

bilgisayarda ekran fotoğrafı nasıl çekilir,bilgisayarda programsız ekran görüntüsü alma,print screen tuşu ne işe yarıyor,bilgisayarda ekran resmi alma nasıl yapılır,bilgisayarda ekran görüntüsü almanın en kısa yolu

Bilgisayarda Ekran Fotoğrafı Nasıl Çekilir

Bilgisayarınızda gezinti gerçekleştirirken herhangi bir sayfa içerisinde ekran fotoğrafını almak isteyebilirsiniz. Bu işlem için kullanılan bir çok program olmasına rağmen bilgisayarınıza herhangi bir program yüklemeden de bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Oldukça basit olan bu işlemi sizler için adım adım resimli bir şekilde anlatmaya çalıştım.

Öncelikle ekran fotoğrafını çekmek istediğiniz ekranda iken klavyeniz üzerinde yer alan “PrntScr” yani “Print Screen” tuşuna basalım.

teknik destek

bilgisayarda programsız ekran görüntüsü alma

ekran fotosu,ekran fotoğrafı nasıl çekilir,bilgisayarda programsız ekran fotoğrafı çekme,print screen tuşu,ekran resmi alma

Bu işlem bilgisayarınızın ekranında o an olan bütün görüntüyü hafızaya almasını sağlayacaktır. Peki hafızaya almış olduğu bu görüntüyü jpeg veya png uzantısıyla bilgisayara nasıl kaydedeceğiz.

Bilgisayarınızın işletim sisteminde yüklü olan “Paint” programını başlat menüsünde aratarak bulabilir ve açabilirsiniz.

bilgisayarda ekran görüntüsü almanın en kısa yolu

ekran fotosu,ekran fotoğrafı nasıl çekilir,bilgisayarda programsız ekran fotoğrafı çekme,print screen tuşu,ekran resmi alma

Karşınıza “Paint” programı açılacaktır. Bilgisayarınızın hafızasına almış olduğu bu görüntüyü bilgisayara bir resim olarak kaydetmek için klayvenizden “CTRL+V” tuş kombinasyonunu kullanabilirsiniz veya hemen sol üst köşede yer alan menünün altında bulunan “Yapıştır” butonunu kullanabilirsiniz. Eğer bu işlemi yaptığınızda karşınıza herhangi bir görüntü gelmediyse bilgisayarınızda “PrntScr” tuşu tek başına aktif olmuyor olabilir. Bunun için klavyenizin sol alt köşesinde yer alan FN tuşunu basılı tutarak “PrntScr” tuşuna basabilir ve bu şekilde ekran görüntüsünü alabilirsiniz.

print screen tuşu ne işe yarıyor

ekran fotosu,ekran fotoğrafı nasıl çekilir,bilgisayarda programsız ekran fotoğrafı çekme,print screen tuşu,ekran resmi alma

Fotoğradını çekmiş olduğumuz görüntüyü paint programına aktardıktan sonra bilgisayarınıza kaydetmek için sol üst köşede yer alan menü içerisinde “Dosya” butonuna basarak altından “Farklı Kaydet” bölümüne giriş gerçekleştirelim. Bu menü içerisinden keydetmek istemiş olduğunuz uzantıyı seçebilirsiniz. Varsayılan olarak “Jpeg” olarak seçebilirsiniz. Karşınıza açılan pencerede bu fotoğrafa bir isim verebilir ve bilgisayarınızda nereye kaydetmek istediğinizi seçebilirsiniz.

Makalemizin başında belirttiğim gibi eğer bu işlemi sürekli kullanıyorsanız daha pratik bir şekilde ekran görüntüsü almak için üretilmiş olan yazılımlar mevcut. Bu programları kullanarak tek bir tuş ile ekran fotoğrafı çekmeniz de mümkün.

“Asus Notebook Web Kamera Ters Görüntü Sorunu” ile ilgili yazımıza bakmak ister misiniz?

Son güncelleme 17 Nisan 2017 Yazar Teknoloji Destek

teknik destek

Yorum bırakın

Scroll to Top