Bir Siteye Erişim Yapamamanın Nedenleri

Bir Siteye Erişim Yapamamanın Nedenleri ve Nasıl Çözebileceğinizi Biliyor musunuz? Aşağıdaki adımları takip ederek sorunu belirleyebilirsiniz.

Bir Siteye Erişim Yapamamanın Nedenleri

İnternet üzerinde belirli bir sayfaya erişim gerçekleştirilememesinin bir çok nedeni olabilir. Web tarayıcısından kaynaklı, Web sitesinden kaynaklı, İnternet servis sağlayıcısından kaynaklı, Kötü DNS sunucularından kaynaklı vb.

Coğrafi kısıtlamalar veya Sunucu sorunları

teknik destek

Her web sitesi bazı web sunucularında barındırılmaktadır. Bu sunucunun hizmet dışı kalması bu sorunun ana kaynağı olabilir. Örn. Elektrik kesintisi, Donanım sorunu, DDoS saldırısı. Bu sorun için yapılabilecek pek fazla bir işlem yoktur.

Web Tarayıcınızdan Kaynaklı sorunlar

Ziyaret ettiğimiz hemen hemen her web sitesi tarayıcınıza bazı verileri aktarmaktadır. Örn. çerezler, sertifikalar, form verileri vb.

Bu sorunu çözmek için tarayıcınızın tüm verilerini silebilirsiniz. Ancak sorun devam ediyorsa tarayıcıyı tamamen silerek yeniden yüklemeyi deneyebilirsiniz. Ayrıca bilgisayarınızda kalan artık dosyaların temizlenebilmesi için CCleaner gibi programlar kullanabilirsiniz.

Bilgisayarınızdan kaynaklı sorunlar

Web sitesine erişiminizi kendi bilgisayarınızda engelliyor olabilir. Mesela Güvenlik duvarından kaynaklı olabilir veya bilgisayarınızda yüklü olan Virüs programı giriş gerçekleştirmeye çalıştığınız siteye engel olabilir. Başka bir durum ise DNS kaynaklı olabilir. Bunun için ise bilgisayarınızda “Çalıştır” bölümüne “CMD” yazarak yönetici olarak açalım ve açılan pencereye “ipconfig / flushdns” yazarak “Enter” ‘a basalım. Bu şekilde DNS önbelleğini temizlemiş olursunuz.

Yönlendirici ile ilgili sorunlar

Bilgisayarınıza indirdiğiniz ve yüklediği tüm veriler, evinizde veya iş yerinizde kullanılan yönlendiricilere aktarılır. Yönlendirici, erişmeye çalıştığınız web sitesiyel bağlantıda sorun yaşıyor olabilir.

En basitinden cihazın güç düğmesini kullanarak bir süre kapalı kalmasını sağlayın ve yeniden başlatın sorunun çözümünde etkisi olmadıysa cihazda bulunan “Reset” butonunu kullanarak sıfırlama gerçekleştirebilir ve yeniden kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz.

DNS Sunucusu ile ilgili sorunlar

Giriş gerçekleştirmeye çalıştığınız her web sitesinin DNS sunucusunu kullanarak çözümlenmesi internet servis sağlayıcınız tarafından yapılmaktadır. Bazı durumlarda bu yeterli olmayabilir. Bunun ile ilgilide bilgisayarınıza manuel olarak bir DNS adresi yazarak bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

“Whatsapp’ta 2 Adımlı Doğrulama Özelliği Nasıl Etkinleştirilir?” ile ilgili yazımıza bakmak ister misiniz?

Bir Siteye Erişim Yapamamanın Nedenleri

Son güncelleme 8 Haziran 2017 Yazar Teknoloji Destek

teknik destek

Yorum bırakın

Scroll to Top