iPhone ip ve dns tanımlama ayarları

iPhone 5s, 5c SE, iPhone 6 ve iPhone 7 cep telefonda ip ve dns ayarları nasıl yapılır? DNS tanımlama kablosuz wifi ağına bağlanamıyorum ve yasaklı sitelere giriş için çözüm haberimizde.

iphone cihazlarından kablosuz ağınıza bağlantı gerçekleştirdiğinizde bağlantı sorunları yaşayabilirsiniz. Bu sorunun çözümlerinden biride ip tanımlama olacaktır. Kullanmakta olduğunuz modemin markasına göre ip adresi değişecektir.

Hız problemi yaşamanız halinde veya yasaklı sitelere girişlerde kullanabileceğiniz DNS adresi tanımlaması yapabilirsiniz. Ancak bilgisayarlarda olduğu gibi kablosuz ağınıza direkt bir DNS adresi tanımlayamıyorsunuz bunun için her bağlanmış olduğunuz kablosuz modeme ayrı ayrı DNS girmeniz gerekecektir.

iPhone ip ve dns tanımlama ayarları

Bağlantı gerçekleştirmiş olduğunuz bir kablosuz ağa ip veya dns tanımlaması gerçekleştirmeniz için gerekli adımları aşağıda resimli bir şekilde anlattım.

Öncelikle telefonunuzun ana ekranından “Ayarlar” / “Wi-Fi” bölümüne giriş yapalım.

iPhone ip ve dns tanımlama ayarları

Eğer bir kablosuz ağa bağlıysanız kablosuz ağ isminin sol tarafında mavi bir tik işareti göreceksiniz. Eğer bir işaret yoksa kablosuz ağ adınızın üzerine basarak şifresini yazıp bağlantı gerçekleştirmeniz gerekecek. Bağlantı gerçekleştirdikten sonra sağ tarafta yer alan “i” simgesine tıklayalım.

iPhone ip ve dns ayarları

iPhone dns ayarları nasıl yapılır

Açılan ekranda “Statik” bölümüne giriş gerçekleştirmeniz halinde manuel olarak “ip adresi” “alt ağ maskesi” “yöneltici” ve “dns” bölümlerini girebilirsiniz. Yukarıda da belirttiğim gibi ip adresi modem markanıza göre değişiklik gösterir. örnek veriyorum huawei zyxel gibi modem markaları 192.168.1.1 kullanırken airties zte gibi modem markaları ise 192.168.2.1 adresini kullanır. Eğer kullandığınız modemin ıp adresini bilmiyorsanız değişiklik gerçekleştirmeyiniz.

iPhone ip tanımlama ayarları

iPhone kablosuz ayarları

Sadece DNS adresini değiştirmek isterseniz “DHCP” bölümüne giriş gerçekleştirerek en altta yer alan bölüme herhangi bir dns adresi yazabilirsiniz. Ben google dns adresi olan 8.8.8.8 adresini yazdım.

iPhone ip ayarları

İnternet bağlantı problemi veya hız problemi yaşamış olduğunuz durumlarda bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Eğer hat kaynaklı bir sorun değilse büyük anlamda sorununuz düzelecektir. İnternet bağlantısı ile ilgili ip ve dns tanımlaması sonrasında herhangi bir sorun yaşamanız halinde yapmış olduğumuz işlemleri geri alabilir ip ve dns adreslerinin otomatik tanımlanmasını sağlayabilirsiniz.

teknik destek

Yorum bırakın

Scroll to Top