Uzak Masaüstü Bağlantısı Nasıl Kurulur?

Uzak Masaüstü Bağlantısı Nasıl Kurulur? Uzak Masaüstü Kurulumu İçin Neler Gerekir? Makalemizde Yapılması Gerekenleri Adım Adım Anlattık.

Uzak Masaüstü Bağlantısı Nasıl Kurulur?

Windows XP’ nin uzak masaüstü programını kullanmak istiyorsak mutlaka bilgisayarımızdaki kullanıcıda şifre olmak zorundadır. Bunun için Başlat>Ayarlar>Denetim Masası>Kullanıcı hesapları yolunu izleyerek kullanmış olduğunuz kullanıcı parola verebilirsiniz. Bilgisayarımızı yeniden başlattıktan sonra aşağıdaki işlemleri yapmaya başlayabiliriz. Bu işlemleri bağlanmak istediğiniz bilgisayar üzerinde yapacaksınız.

Resimde de gördüğünüz gibi Bilgisayarım>Sağ tuş>Özellikler‘ e tıklayıp gelen ekranda “Uzak Bağlantı Ayarları” bölümüne giriş gerçekleştirelim ve “Bu bilgisayara uzak bağlantıya izin ver” seçeneği işaretleyip tamam’a tıklayarak çıkın.

teknik destek

Uzak Masaüstü Bağlantısı Nasıl Kurulur?

Uzak Masaüstü Bağlantısı Nasıl Kurulur?

Artık diğer bilgisayardan bu bilgisayara Windows Uzak Masaüstü programını kullanarak bağlanabilirsiniz. Bağanacağımız bilgisayarın Ip adresini ve başta belirttiğimiz gibi kullanıcı adı ve parolasını bilmemiz gerekiyor. Ip adresini öğrenmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

“Başlat” menüsünde arama bölümüne “Çalıştır” yazıyoruz ve açıyoruz. Çıkan pencereye “cmd” yazıyoruz ve “Enter” a basıyoruz. Siyah bir ekran gelecektir. Buraya da “ipconfig” yazıyoruz ve “Enter”a basın.

Uzak Masaüstü Bağlantısı Nasıl Kurulur?

Ağdaki bilgisayara bağlanmak için bunlar yeterli olacaktır. Şimdi Başlat‘a giriş gerçekleştirebilirsiniz ve arama bölümüne “Uzak Masaüstü” yazıp programı çalıştıralım. Bilgisayar bölümüne bağlanacağımız bilgisayarın IP adresini yazıyoruz ve bağlan butonuna tıklıyoruz. Karşımıza bağlantı gerçekleştirmek istediğimiz bilgisayarın oturum açma ekranı gelecektir. Bu sayfada Kullanıcı Adını ve Şifresini yazarak “Tamam” butonuna bastığımız zaman bağlantımız gerçekleşmiş olacaktır.

Uzak Masaüstü Bağlantısı Nasıl Kurulur?

İnternet üzerinden uzak masaüstü bağlantısı oluşturabilmek için ise modemimize Uzak masaüstü portu olan 3389 portunun açılması gerekmektedir. Port açma işlemi her modem için farklı bir işlem olduğu için burada anlatmam mümkün değil. Modem üzerinden port açma işlemini gerçekleştirdikten sonra internet üzerinden de uzak masaüstü programını kullanarak başka bir bilgisayara erişim sağlayabilirsiniz. “www.playstore.com Adresinden Oyun Satın Alma” ile ilgili yazımıza bakmak ister misiniz?

Uzak Masaüstü Bağlantısı Nasıl Kurulur?

Son güncelleme 15 Şubat 2024 Yazar Teknoloji Destek

teknik destek

Yorum bırakın

Scroll to Top