Windows 10 VPN Kurulumu Nasıl Yapılır?

Windows 10 VPN Kurulumu Nasıl Yapılır? Aşağıdaki adımları takip ederek windows 10 işletim sistemine sahip  bilgisayarınızda VPN kurulumu yapabilirsiniz.

Windows 10 VPN Kurulumu Nasıl Yapılır?

Windows 10 önceki sürümlere göre daha farklı ağ ayarları ve arayüze sahiptir. Özel ağ VPN farklı ülkelerde, farklı kamu ağlara erişmek için kurulmuştur. VPN, internet gibi ortak bir ağ üzerinden özel bir ağa uzanır. Kurulumu ise sanıldığı kadar zor değildir.

Önce bilgisayarınızın sol alt köşesinde yer alan Windows (Başlat) simgesine tıklayalım. Açılan menüden “Ayarlar” bölümüne giriş gerçekleştirelim.

teknik destek

Açılan pencere içerisinden “Ağ ve İnternet” butonuna basalım.

Açılan sayfada sol tarafta yer alan menü içerisinden “VPN” bölümüne giriş gerçekleştirerek “Bir VPN Bağlantısı Ekle” butonuna basalım.

 

 

Açılan ekranda Bağlantı Adı: “VyprVPN” olarak belirleyelim. Server Adı ve Adresine sunucu adını, adresini yazabilir veya server listesinden bakabilirsiniz. VPN Türü “Tünel Protokolü (PPTP) Point to Point” olarak seçelim. Kullanıcı Adı ve Şifre bölümleri isteğe bağlı olarak girilebilir. İsterseniz “Oturum açma bilgilerimi anımsa” bölümünü işaretleyerek tekrar tekrar bu bilgileri doldurmanıza gerek kalmadan giriş yapabilirsiniz.

Bu işlemleri gerçekleştirdiğimizde “VPN” bölümünün altından yeni eklediğimiz VPN bağlantısını görebilirsiniz. VPN bağlantısının üzerine tıklayarak “Bağlan” butonuna basarak sunucuya bağlanabilirsiniz. Bağlantıyı kesmek istediğinizde ise “VPN bağlantıyı kes” butonuna bastığınızda devre dışı kalacaktır.

“Windows 10 Yerel Hesap Şifresi Nasıl Kaldırılır?” ile ilgili yazımıza bakmak ister misiniz?

Windows 10 VPN Kurulumu Nasıl Yapılır?

Son güncelleme 15 Şubat 2024 Yazar Teknoloji Destek

teknik destek

Yorum bırakın

Scroll to Top